Da, apa de la robinet este din punct de vedere tehnic sigura de baut, deoarece indeplineste standardele de siguranta ale UE. Cu toate acestea, multi localnici si turisti prefera sa nu o bea in mod regulat, deoarece are adesea un gust usor sarat din cauza procesului de desalinizare folosit pentru a produce o mare parte din apa. Din acest motiv, majoritatea oamenilor se bazeaza pe apa imbuteliata pentru baut, in timp ce apa de la robinet este folosita in mod obisnuit pentru gatit si periajul dintilor.